Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mevsimsel özellik gösteren ya da hiçbir psikolojik nedene bağlı olmayan depresyonlarda ilaç tedavisi ön plana çıksa da hemen her depresif durum için ilaç tedavisi yaygın olarak kullanılmaktadır.  Kötü süregiden bir evlik sizi yıprattı, mutsuzsunuz canınız bir şey yapmak istemiyor, evlilik terapisi önerilmeden depresyon diye damgalandınız ve ilaç başlandı, benzer biçimde iş stresi, ekonomik sorunlar ve sağlık sorunları kaynaklı bir çok uyum sorunu içinde hiçbir terapi yaklaşımı önerilmeden ilaç yaygın olarak başlanmaktadır. İlaç geçici ya da kısa vadede az biraz işe yarasada gelişim ve değişim için fırsatların kaçmasına neden olabilir. Örneğin istemediğiniz evliliğinizde birde çocuğunuz oldu ya da sevmediğiniz işte bir 3 yıl daha geçirdiniz ve artık iş değiştirmek için çok geç vb. İşte bu nedenlerle belirgin stres etkenleri varsa, kararlar ve sorumluluklar alınması gerekiyorsa mutlaka psikoterapi yaklaşımı açısından danışan değerlendirilmelidir.

Tabiki, mevsimsel özelliği olan, stres etkenlerinin olmadığı, ciddi iştah, uyku sorunları olan ve intahar riski olan vakalarda ilaç tedavisi ya da diğer medikal tedavi yöntemler kullanılabilir.

Gestalt terapisi, Bilişsel davranışçı terapiler, psikoanalitik vb psikoterapi ekolleri depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.

Depresyona eğilim yaratan kişilik özellikleri, farkında olunmayan kutuplar, ve öfkeyi kullanabilme becerisi, geçmiş ve bilinçaltı temizleme gibi konular psikoterapide çalışılan başlıklar olarak ön plana çıkmaktadır