Depresyonda mıyım?

Depresyonda mıyım?

Depresyon çoğunlukla her tür karamsarlık, mutsuzluk vs için kullanıldığından öncelikle tanımını netleştirmek istiyorum. Karamsarlık, eskiden zevk alınanlara karşı zevk alamama, uykusuzluk ya da aşırı uyuma isteği, iştahsızlık ya da aşırı iştah, değersizlik-suçluluk duyguları, konsantrasyon kaybı varsa özellikle ilk 2 belirtiden biri ve ek birkaç belirti varsa, bu belirtilerin süresi 2 haftayı geçiyorsa, iş, aile, toplumsal yaşamı ciddi etkiliyorsa sizde "tıbbi olarak tanımlanmış"depresyon vardır diyebiliriz.

Peki istemediğim bir işe girdim, sevdiğimden ayrıldım ve artık karamsarım, mutsuz hissediyorum, iş, aile ve toplumsal iletişimi idare ediyorum ya da edemiyorum? Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum, hayattan zevk alamıyorum, Her çatışma yaşadığımda öfkeyi kullanamayıp, "yaşamak istemiyor, kabuğuma çekiliyorum" . Bu tür durumlara, geçici depresif duygulanım, uyum bozukluğu, depresyona yatkın kişilik özelliği gibi tanımlar kullanıyoruz.

Sonuç olarak depresyonu tek bir kalıba sokup tıbbi bir hastalık gibi algılamak ve "her insanın yaşadığı ve belkide yaşaması gereken acı ve mutsuzluk dolu dönemleri" depresyon diye geçiştirip ilaçla baskılamak yalnış görünmektedir. Önerim en azından tek seans da olsa bu konuda psikoterapi desteği alın ve depresyon konusunda ne durumda olduğunuzu farkedin.