Erken boşalma nedir?

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma, erkeğin isteğinden önce boşalması olarak tanımlansada, tanım genelde sorunludur; kimi uzmanlar 2 dakika ve altını erken boşalma kabul etmişken, kimileri eşten önce boşalmayı erken boşalma olarak ifade etmişlerdir.  Erkeklerin yaklaşık yüzde yetmişbeşi 2 dakika ve altında boşalıyorsa, ya da kadın 20 dakikada boşalıyorsa, nasıl tanım yapalım gibi sorular tanımı zorlaştırmaktadır. Bir çok erkek bir yerde okuyup, duyana kadar ya da eşi tarafından uyarılana kadar durumun farkında olmayabilir. Durum öğrenildikten sonar başaramama korkusu, eş tarafından eleştirilme gibi faktörlerle durum daha da kötüye gider.

Erken boşalmanın sebebi yüzde 99 oranında psikolojik kabul edilmektedir. Erken boşalma çoğunlukla ergenlik döneminden beri sürmektedir. Hoş olmayan bir ilişki ya da durumdan sonra (uygun olmayan yer, zaman ve kişiyle yaşanan) başlayan erken boşalmada sıktır.

Erken boşalma sıklığı ile ilgili yapılan araştırmalar her yüz erkekten 40-75'inin bu soruna sahip olduğunu göstermektedir.

Tüm bu tanımlamalara karşın bize başvuran her 100 erkekten neredeyse 90 tanesi klasik olarak bazen bir kaç saniyede ama çoğunlukla 2-3 dakikanın altında boşalıyorum biçiminde sorunlarını dile getirmektedir. Tanım her ne olursa olsun amaç erkeklerin ve birlikte oldukları eşlerinin mutluluğu ise bu konuyla ilgili danışma alıp boşalma süresini uzatmak mantıklı görünmektedir. . Biraz bilgilenme ve 1-2 egzersizle sorun  çözülebilir. Krem sprey, ilaç vs çok büyük oranda hiç işe yaramaz ya da geçici yarar