Evlilik terapilerinde etkili bir yöntem; “Geri bildirimli iletişim”

Evlilik terapilerinde etkili bir yöntem; “Geri bildirimli iletişim”

Evlilikte yaşanan sorunların birçoğu iletişim alanında ki eksiklik ve yanlışlardan kaynaklanmaktadır. Kimi zaman cinsel bir sorun, tutulan öfkenin iyi bir biçimde eşe iletilememesinden kaynaklanır, kimi zaman kültürel farklılıklar iletişimin de kötü olmasıyla ömür boyu süren sitemlere dönüşebilmektedir. Sürekli olarak geçmişe takılmak, anlamsız ve sonu gelmeyen tartışmalar hep iletişim eksikliğinden kaynaklanmaktadır.  Eşin aklını okumak, aynı anda konuşmak, dinlemeden konunun yakaladığı herhangi bir yerinden başka bir tartışma açmak, iletişimi bozan örneklerdendir. Çoğu zaman İletişim bir haklı çıkma savaşına dönüşmektedir. Oysaki iyi bir iletişim sayesinde hemen her konuda anlaşmak, anlaşmanın mümkün olmadığı durumlarda da uzlaşmak mümkün olmaktadır.

Çift terapilerinde en etkin olduğunu düşündüğüm müdahalelerden bir tanesi, geri bildirimli iletişimdir. Bize terapiye gelen her çifte öğrettiğimiz bu yöntem çiftlerde çok güçlü bir dönüşüm yaratır. Çiftin birbirini anlaması ve uzlaşması kolaylaşmaya başlar. Terapi ortamında öğrenilen bu tekniği evde de uygulamak mümkün hale gelir.

Her sorunu çözemeyecek olsa da dikkatlice uygulandığında, olumlu sonuçlarından memnun kalacağınız bu yöntemi sizle paylaşmak ve mutluluğunuza katkıda bulunmayı amaçlıyorum.

Şimdi rahat iki koltuğa oturun ve sağlam bir göz temasıyla eşinize sizin için en önemli konuyu anlatın. Çok uzun cümleler kurmayın net ve kısaca anlatın. Konuşma uzadıkça ve detaylandıkça etkiniz ve anlaşılabilirliğiniz azalacaktır. Asıl önemli olan dinleyen kişinin yapacakları. Aşağıda madde madde bunları yazmayı uygun gördüm.

1-Tüm yapmanız gereken eşinizi dinlemek ve geri bildirimde bulunmak.

2-Eşiniz konuşurken asla sözünü kesmeyin ama sende bunu yapmıştın gibi cümleler kurmayın sonuna kadar dinleyin.

3-Haklı olduğunuzu düşünseniz bile onun anlattıklarını dinleyin.

4- Sadece soru sorarak anlaşılmayan yerleri netleştirin

5-Eşinizin konuşması bitince ondan duyduklarınızı ona kendi kullandığı kelimeleri kullanarak anlatın. Sonunda ona seni doğru anlamışmıyım diye sorun.

6-Her eşin konuşması maksimum 3-4 dakika sürmelidir. Daha fazla uzayan konuşmalar etkisini kaybeder ve odaklanmayı güçleştirir (Önerim bir saat aracılığıyla çalışmanızdır).

Şimdi sıra sizde yani ilk önce dinleyen şimdi cevap verebilir ve aynı, yukarıdaki prensiplere bağlı kalarak diğer eş şimdi dinler.

Duyulduğunu anlaşıldığını hissetmek neredeyse sihirli bir etki yaratır ve kişi hemen pozitif bir kulakla dinlemeye başlar. Her iki eşte anlaşıldığını hissettiğinde çözüm ya da uzlaşma kendiliğinden gelecektir.

Hepinize sağlıklı ve iyi iletişimli bir evlilik hayatı diliyorum.