Evlilikte sağlıklı ve heyecanlı bir cinsel yaşam için ne yapmalıyız?

Evlilikte sağlıklı ve heyecanlı bir cinsel yaşam için ne yapmalıyız?

Peki evlilikte sağlıklı ve heyecanlı bir cinsel yaşam için ne yapmalıyız?

*Olduğumuz gibi olalım, içimizde yaşatmayıp, yansıttıklarımızın sorumluluğunu alalım... Yani evlilik içinde de, çocuksu, ahlakdışı, özgür, tutkulu, erotik tarafımızı keşfedip edip yaşatalım. Ester Perelin’in, “yatakta demokrasi olmaz” sözünü bir kenara yazalım.

*Fanteziler bu konuda iyi yol göstericilerdir, korkmayalım. (Yapılan araştırmalar, insanların toplum tarafından anormal olarak nitelenen fantezileri, düzenli olarak hayal ettiklerini, ancak bunu hayata geçirmediklerini göstermektedir, -Örneğin eşinizle yabancı biri gibi mesajlaşmak ya da bir otelde ilk kez tanışma gibi fantezileri deneyebilirsiniz.)

*İçinde ayrılık olasılığı olmayan bir ilişki güvenlidir, ancak heyecansızdır. Bir çok kadın ve erkeğin, eşinin başkaları tarafından beğenildiğini ya da küçük kaçamak girişiminden sonra (mail, mesaj vs.) eşini çok daha fazla arzuladığı gözlenmektedir. O nedenle evlilikte kimse tam bir rehavete kapılmamalı, kendisine ve eşine gerekli özeni göstermelidir.

*Eşler arasındaki iletişimi güçlendirip, cinsellik-dışı evlilik alanlarını iyileştirdiğinizde evlilikteki cinsel hayat da renklenir. Evlilik içi gücenmeler, tutulan duygular, çok büyük oranda cinsel isteksizlik yaratır. Erken boşalma, tutulmuş öfke ile daha da erkenleşir.

*Yukarıdakileri yapabilmek, repertuarı geliştirmek için bireyin, kişisel gelişim konusunda da bireysel olarak çalışmasını gerektirir. Bir çok evlilik sorunun altında, eşlerin kişisel gelişim düzeylerindeki aşırı farklılaşma yatabilmektedir.

*Tüm bunlar, sizin için zor ya da anlamsız görünüyorsa, evliliğinizi kurtarmak ya da iyileştirmek için farklı öneriler almak üzere, bir evlilik terapistine gitmenizi her zaman öneriyoruz.

M. Levent Soylu

Psikiyatrist, Psikoterapist, Evlilik ve İlişki Danışmanı