“Fobilerimden ve korkularımdan” nasıl kurtulabilirim?

“Fobilerimden ve korkularımdan” nasıl kurtulabilirim?

“Fobilerimden ve korkularımdan” nasıl kurtulabilirim?

Aslında hepimiz birşeylerden korkuyoruz bu korkuların bir çoğu genetik miras yani hayatında hiç yılan örümcek ya da fare görmemiş biri ilk karşılaşmada bile yoğun bir korkuya kapılabiliyor, ya da çocukluk dönemindeki bir travmayla özdeşleştirdiğimiz bir durum ya da bir hayvandan bir ömür korkabiliyoruz. Ya da öğrenme yoluyla korkularımız oluşabiliyor(annemin korkusunu modelliyorum). Ya da içimizde, bilinçaltında yüzleşemediğimiz; “özgür yanımız, pislik yanımız, öfkeli, ahlaksız” yanımız ya da benzeri özellikleri başka nesnelere yansıtıp, kendimizi çok temiz ahlaklı ve sakin tutabiliyoruz. Örneğin öfkeyle kediyi, özgürlükle kelebeği özdeşleştirebiliyoruz. Yani eğer özgür tarafımı keşfedersem şu an içinde bulunduğum “hapishaneyi” farkederim ve  sevdiklerimden uzaklara gidebilirim ve en iyisi kelebekten korkayım ve evden çok uzaklaşmayım”. Böcek, fare, kedi, köpek, sosyal fobi, yükseklik fobisi gibi yüzlerce fobi çeşidi bulunmaktadır.

Peki bir korku ne zaman tedavi edilmeli?; hayatımızda önemli bir yer tutuyorsa, iş sosyal hayat ve iilşkilerimizi bozuyorsa fobi ya da korkuları tedavi ediyoruz.

Fobi Tedavisi nasıl yapılır?: Tedavide ilk basmakta farkındalıkla korkunun ya da fobinin kişi için ne anlama geldiği neyi temsil ettiği onu bilinçaltı hangi korkudan koruduğu gibi farkındalık arttırıcı çalışmalar yapıyoruz. Kişi korktuğu tanımadığı yanlarını tanıdıkça artık fobilere ihtiyaç duymuyor. Örneğin özgür yanını biraz daha yaşayabileceği kontrollü değişikler öneriliyor.

Farkındalık çalışmasına ek olarak korkunun üstüne gitmek, korkuyla yüzleşmek katlanmak vs gibi davranışçı tedavi yöntemleri ile 1-2 seansta bile hızlı düzelmeler yaşanabiliyor. Bu yöntemlerle beyindeki aşırı koşullanmış ve uyarılma eşiği düşmüş bölgeler rahatlıyor ve artık daha sakin, koşulsuz tepkiler verilmeye başlanıyor. Kimi zaman danışanlarımızla uygulamalı çalışmalar yapıyoruz ve en iyi sonuçları uygulamalı yöntemleri tedaviye ekleyerek alıyoruz. Örneğin tünel korkusu için araca binip bir tünelden geçiyoruz ya da kedi korkusunu kedisi bol bir parkta çalışabiliyoruz.