Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinayı saran kasların kasılmasına, ya da vajinayla ilgili korkulara bağlı olarak vajinanın girişe izin vermemesi olarak tanımlanabilir. Yani vajinismuslu kişi ya korkulara bağlı eşini hiç yaklaştırmaz ve daha eşi yaklaşırken bacaklarını kapar ya da eşi penisle zorlar ancak kasılmaya bağlı giriş olmaz ve "sanki duvar var hissi oluşur". Kadın doğum muayenesi genelde imkansızdır ya da yüzeyel gerçekleşir.

Vajinismus yaklaşık yüzde 10-15 civarı görülmesine karşın, cinsel işlevle ilgilenen kliniklere en sık başvuran kadın cinsel işlev bozukluğunu oluşturur.

Yaşanılan duygu korkudur; sanki çok kanama ya da ağrı olacak ya da çaresizlikle kontrol kaybolacaktır. Yaşanılan korkuların kökeninde hep yalnış bilgilenme ve çocukluk şemaları vardır. Eşe karşı zaman zaman, suçluluk ve öfke duyguları eşlik etmektedir. Erkeklere karşı güvensizlik ve bilinçaltı öfke ye sık rastlanır. Beden ilişki denemeleri dışında da genelde gergindir. Yani vajinismuslu kadın hayattaki duruşunda da gergindir. Düşünceleri hep "yapamıyacam, başaramayacağım, bu olmak zorundamılarla" doludur. Zihnin bir yarısı tedavi olmak istemekte, diğer yarısı tedaviden kaçmak istemektedir. Genel anlamda tüm bu yaşanılanlar kişiyi sıkıntılı ve depresif hissettirmekte ya da inkar savunması kullanılarak uzun yıllar tedavi ertelenebilmektedir.

Kalıcı tedavide cinsel terapiler kullanılır. vajinismuslu kadın  motiveyse ve eşiyle ciddi sorunlar yaşamıyorsa tam tedavi şansı yüzde 90 ların üzerindedir. Tedavi ağrısız, kansız, mahremiyet ihlal edilmeden kolayca gerçekleşir. Vajinismus tedavisi boyunca tüm kontrol danışanın kendisindedir.