Vajinismus Tedavisinde Yaşanan Zorluklar

Vajinismus Tedavisinde Yaşanan Zorluklar

Vajinismus en sık başvuru aldığımız kadın cinsel sorunudur ve kısaca vajinanın girişe izin vermeyecek derecede kasılı ya da gergin olması olarak tanımlanabilir. Tedavisine biraz şakayla yaklaşırsak; tedavi uzmanlara göre çok kolay, vajinismuslulara göre çok zordur. Yaklaşık 1500 hastamdan derlediğim bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bilinçdışı koşullanma: Gelen her hastamız, yaklaşık 15 dakikada vajina, zar, anatomi konusunda gerçekleri öğrenir. Ancak sorun bilgilenmeyle bitmez- alt beyin hala korkak, tetikte, koşullanmış bir biçimde bekler. O yüzden bizler bilinçaltı ile ilgili özel tekniklerle bu koşullanmaları kırarız. Bunun dışında travmalar, erkeklere karşı yoğun öfke gibi özel koşullanmalarda tedaviyi güçleştirir.

Tedavi kaosu ve internet: Böyle özel bir konuyu araştırmak için en kolay yöntem internettir ve internet çok farklı ve bilimselliğinden emin olunamayan tuzaklarla doludur. Konuya ticari bakan ve standardize eğitimi olmayan ve etik çalışmayan bir çok kişi arasından seçim yapmak oldukça güç görünmektedir.

** Yetersiz terapi: Biz cinsel terapi uzmanlarını en çok yoran konuların başında  "daha önceki başarısız ve yarım terapiler gelmektedir". Bir çok vajinismuslu "hocam parmak egzersizi yaptıracaksanız tedaviye gelmeyelim" diye uyarıda bulunmaktadır. Daha önce yetersiz yarım ve bilgisizce bilinçaltı çalışmalar ve detaylı bilgilendirme yapılmadan verilen ev ödevleri, kişileri tedaviden soğutmakta ve farklı mucizevi yöntem arayışına itmektedir. Bunun çözümü iyi referans olmadan "spor ayakkabı seçer gibi terapist seçmemekten" geçmektedir. Deneyimsiz terapistlerin etik ve vicdanlı bir biçimde yeterli süpervizyon almadan ve deneyim kazanmadan tedavi sürecine girişmemeleri önemlidir.

Mucizevi ya da emeksiz sonuç beklentisi: Çoğu vajinismuslu hastamızın beklentisi hiç sorumluluk almadan, pratik bir biçimde mümkünse tek seansta sorunun çözülmesidir. Maalesef bu tür yaklaşımların mağdurları maddi, manevi yıpranmakta ve sonunda gene bilimsel cinsel terapilere dönüş yapmaktadır. Ancak bu dönemdeki maddi kayıplar, boşanma gibi manevi kayıplar yerine konamamaktadır. Cinsel terapiler ortalama 5 seansta yaklaşık yüzde 95 başarı sağlayabilen terapilerdir. Ağrı, sızı, mahremiyet ihlali ya da kontrol kaybı olmayan bu yöntem küçümsenmeyecek derece kolay ve başarılıdır.

Ailelerin durumu bilmesi: Deneyimlerime göre vajinismusu ailelerle paylaşmak, çift üzerinde yoğun gerginlik yaratmaktadır. Nadiren çifti motive etsede çoğunlukla vajinismuslu kadın strese girmekte ve karşılıklı suçlamalar aileleri karşı karşıya getirmektedir. Tamamen bir tıkanıklık yaşanmadıkça, terapi almadıkça durumun ailelerle paylaşılmasını önermiyorum.

Evlilik / Çift sorunu: Eşini sevmeyen ona öfke duyan, zorla evlendirilmiş vajinismusluda çözüm çok daha zordur. Özellikle eşin ailesine duyulan öfke de tedavi sürecini zorlaştırmaktadır.

Özetle vajinismus tedavisi konusunda kararlıysanız, doğru terapiste ulaştıysanız ve eşinizle ciddi bir sorun yoksa vajinismusu çözmemeniz için hiç bir neden görünmemektedir.