Çok Geç Olmadan Evlilik Terapisi ?

Evlilik terapisi güvenli bir ortamda bu konuda eğitimli bir terapist tarafından bilimsel verilerden faydalanarak gerçekleştirilen bir terapi biçimidir. Amaç çiftlerin koydukları hedeflere ulaşmalarını sağlamaktır. Tabiki bu hedefler her zaman çok net değildir ve terapist eşliğinde hedefler konulabilir.

Genelde çiftler sorunlar abartılı bir noktaya geldiklerinde başvururlar ve maalesef çoğunlukla çiftlerden birinde motivasyon oldukça düşüktür. Tedaviye direnç gösteren eş için çoğunlukla birşeyler bitmiş olabilir.

Buna ek olarak çeşitli kişilik özellik ve sorunları, evlilik kurumunun mahremiyetine olan inanç ve sırların bir 3. Kişi tarafından duyuluyor olması da tedaviye direnci arttıran önemli faktörlerdir.

Evlilik terapisi sorunlar henüz ortaya çıkmaya başladığında ve her iki tarafta bu ilişkinin sürmesini istediği süreçte, oldukça etkilidir. O nedenle evlilik terapilerinde neler yapıldığını sizlere özetleyerek sizi, henüz geç değilken terapiye motive etmek istiyorum.

Evlilik terapisi aşağıdaki konuları çalışır:

  • Farklı kültürel geçmişler ve farklılıkların "evlilik havuzuna" nasıl yansıdığı gösterilir (ülkemizde farklı kültür evlilikleri nedeniyle çatışma sık yaşanır).

  • Temel iletişim eğitimi verilir. Uzlaşma ve yargılamama kültürü teşvik edilir.

  • Bireysel sorunlar (alkol, ruhsal sorunlar vs) ve evliliğe nasıl yansıtıldığı gösterilir.

  • Bireysel, aile ve sülale sınırları ve bunlardaki sorunların evliliğe nasıl yansıdığı gösterilir. Kültürümüzde yaygın sorunların yaşandığı bir alandır.

  • Eş zamanlı olmayan kişisel gelişimle ilgili farkındalık yaratılır ve eşlerin paralel gelişimleri teşvik edilir.

  • Evliliğin doğal zorlukları; monotonluk, sorumluluk, iş hayatı ve maddi konularla başedebilme becerileri öğretilir.

  • Cinsel durum gözden geçirilir ve bu konuyu iyileştirme becerileri öğretilir. Varsa isteksizlik, erken boşalma vs gibi cinsel işlev bozuklukları tedavi edilir.

  • Ana-baba evliğinin analizi ve o evlilikten bu evliliğe taşınan yansımalar farkettirilir.

  • Repertuar geliştirme dediğimiz, çiftlerin bilmedikleri yada kültürel olarak yapamadıklarını yapmalarını sağlayarak evlilikteki heyecan, tutku ve keyfi arttırma becerileri kazandırılır (sevgi sözcükleri söyleyebilme, özel gün hassasiyetleri, ortak hobiler vs).