Evlilik Terapisi

Evlilik Terapistine Gitmek Faydalı mı?

Evlilikler, kültüre, zamana ve coğrafyaya göre değişebilen dinamiklere sahiptirler. Bu nedenle evlilik terapileri en zor terapi uygulamalarından birisidir. Terapistin bilgisi, deneyimleri ve farklı kültürleri takip edebilmesi oldukça önemli görünmektedir. Terapist seçiminin dışında, her iki eşin motivasyon ve sevgi düzeyleri de terapiden kazanılacak faydayı belirler. Maalesef kimi eşler, sevgi ve motivasyonları bitmiş durumda sadece adet yerini bulsun diye terapiye gelmekte ve ister istemez terapiyi sabote etmektedirler. Sonuç olarak eğer çiftler motiveyse, deneyimli, esnek bir terapist eşliğinde terapi yapılıyorsa, uzlaşma, iletişim, farklı kültür farkındalığı yaratan bir terapi modelinin faydalı olması kaçınılmazdır.

Evlilik Terapistine Giden Çiftlerin Hayatında Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

Yeni sınırlar çizilir, evlilik terapisi sonrasında uzlaşma kültürü artar, farklı ailesel yapılar ve perspektifler konusunda farkındalık yaratılır. Varsa bireysel sorunlar azalır (öfke kontrolü vb.). Cinsellik daha keyifli hale gelir. Varsa cinsel sorunlar tedavi edilir.

Doğru Evlilik Danışmanı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Yaklaşık 20 yıldır psikoterapi üzerine çalışan biri olarak evlilik terapilerinin zorluklarını sıralarsam sanıyorum doğru evlilik danışmanı seçimi için size fikir vermiş olurum. Evlilik terapisinde sorunlar standart değildir, yani farklı kültürler, hızlı değişim ve bu farklılık ve hızı takip edebilen evlilik danışmanı önemli hale gelmektedir. Evliliği zorlaştıran en önemli faktörlerden biride bireysel sorun ve kişisel gelişim farklılıklardır. Yani danışmanınız, gerektiğinde bireysel müdahalelerde bulunabilmeli ve kişisel gelişimdeki farklılıkları yakınlaştırabilmelidir. Bireysel psikiyatrik bir sorun varsa (alkol, kumar, öfke kontrolü vb.) terapist evlilik terapisine devam ederken bu sorunlara da çözüm üretebilmelidir.Yüz evlilik sorununun yaklaşık 50’sinin cinsellikle ilgili olması terapistin cinsel terapilerde uzmanlaşmış olmasını gerekli kılmalıdır.

Evlilik Terapisi Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Böyle bir arayışınız varsa sizi tebrik ediyorum; Gerçekten de, farklı aile kültürleri, farklı bakış açıları (perspektif), iletişim sorunları, cinsellik ve bireysel sorunları tek başınıza çözmeniz mümkün görünmemektedir. Bu nedenle, çift terapileri, bireysel terapiler ve cinsel terapiler konusunda uzmanlaşmış bir terapiste vakit kaybetmeden başvurmanızı öneriyorum. Eşinizi ikna edip birlikte gelmeniz en pozitif sonucun üretilmesini sağlayacaktır.

Eşimle İlişkiye Girmek İstemiyorum

Eşle ilişkiye giremiyorum dendiğimde benim aklıma gelenleri sizlerle paylaşayım; en sıklıkla vajinismus, yani ilişkiden önce ya da ilişki sırasında kasılma olarak tanımlanabilir. İlk günden itibaren olabildiği gibi sonradan da ağrılı ilişki ya da kasılma başlayabilir. Eşe duyulan öfke, sitem ve diğer evlilik sorunları da aynı biçimde yani ilişkiye girmek istemiyorum biçiminde ifade edilir. Ancak burada vajinismustan farklı olarak sorun kasılma değil, cinsel isteksizliktir. Bunun dışında eşin öz bakımı düşükse(hijyen, banyo, koku vs), ya da erken boşalma gibi bir sorunu varsa diğer eş bir süre sonra seksten soğuma başlamaktadır.

Eşimle Anlaşamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bir çiftin birbiriyle iyi anlaşabilmesini sağlayan bir çok faktör mevcuttur. Ortak alan ve kültür, bakış açıları, ilgi alanları, gelecekle ilgili beklentiler ilk sayabileceklerim arasındadır. Kimi çiftlerde aslında ortak alan iyi de olsa kötü iletişim biçimi iyi anlaşmayı engeller. Cinsel iletişimdeki sorunlar ve alınganlıklar, pasif agresif iletişim biçimi, öfke kontrolsüzlüğü ve eski ana baba evliliğinden modellenmiş ve ancak stresle ortaya çıkan, sorunlu kalıplarda bir türlü uzlaşılamayan tartışmalar biçiminde yansır. Evlilik terapisi ve iletişim eğitiminin bu kısır döngüye faydası olur.

Eşimle Çok Kavga Ediyoruz

Eşlerin kavga nedenlerini görülme sıklığına göre sıralayacak olursam; basit iletişim hataları, geçmiş travmalarla ilgili bitmemiş işler (ana babadan kopyalanmış travmalar, önceki hayal kırıklıkları, bağlanma sorunları vb.), öfke kontrol bozukluğu, anksiyete ve genel yaşam stresi biçiminde sıralayabilirim. Kavga nedeni ne olursa olsun, henüz saygı ve sevgi kaybolmadan bu konuda yardım almak, kavga konusunda tahminlerin çok ötesinde yardımcı olabilir.

Boşanma Psikolojisini Atlatabilmek

Boşanma kavramını idrak edebilmek için öncelikle sınırlar konusunda farkındalık gereklidir; yani, karşınızdaki insana bir ömür boyu beraberlik sözü vermiş de olsanız evliliğin doğasında boşanma var ve eşinizin sınırları duygusal olarak halen o evlilik te görünse de hukuken başvuru yapıldığı andan itibaren sınırlar değişmiş durumda. Bu kabullenildikçe psikolojinin düzelmeye başlayacağını vurgulamak isterim. Maalesef eski günlere ve sınırlara odaklanmak ve inkar içinde olmak tüm süreci zorlaştırmaktadır.

Boşanma psikolojisin düzelmesi için ve yaşanacak yas süreci için mutlaka zamana ihtiyacınız var; duygular binlerce yıllık kolektif düşüncelerle bize yüklendiği için zamana ihtiyacımız var. Boşanmayı da ağır bir yas gibi kabul ederseniz size en az 6 ay gerekli. Öfke sitem gücenme gibi duygular boşanma sırasında en yüksek seviyeye ulaşır. O nedenle “öfkeyle kalkan zararla oturur” lafını unutmayın ve anlaşmalı boşanmaya odaklanın ve karşı tarafı tahrik etmemeye çalışın. Çocuk varsa çocuk odaklı boşanmaya çalışın ve mutlaka bir evlilik ve boşanma danışmanın yardımını alın.

Online Boşanma Danışmanlığı

Boşanma sürecinde öfke, sitem, kimi zaman suçluluk gibi duygularla mücadele ederken boşanma danışmanlığı genelde ihmal edilir ve arkadaşlar, aile ve avukatınızın yanlış yönlendirmeleri sonucunda herkesin zararlı çıktığı boşanmalar yaşanabilir. Bu nedenle online boşanma seansı pratik bir biçimde (internet aracılığıyla whatsApp ya da Skype) tek seans bile olsa alınmalıdır.

Online Evlilik Terapisi

Online evlilik terapisi konusunda çok sayıda talep ve soruyla karşılaşmaktayız. İdeal olanı çifti ofis ortamında değerlendirmek olmakla birlikte deneyimlerim bana online seanslarlardan çok sayıda çiftin fayda gördüğünü göstermektedir. Uzlaşma ve iletişim eğitimi, geçmiş ve aile kültür yansımalarının farkedilmesi ve empati çalışmaları online olarak uygulanabilmektedir.